קרן גוש עציון

מרכז חירום

בטחון עומד בראש סדר העדיפויות שלנו.

בתקופה האחרונה התרחשו בתחומי המועצה כמה אירועים שדרשו התערבות חירום מיידית של שירותי המועצה – אירועים ביטחוניים כגון מבצע עמוד ענן, חומת מגן ומבצע צוק איתן; סופת השלג הכבדה בחורף האחרון ועוד.

העובדה שעשרים ושניים יישובי המועצה מתפרסים על פני 75,000 דונם יוצרת קשיים בהגעה אליהם בעת הצורך, ולעיתים קרובות קשיים אלו מכריעים לחיים או למוות. נוסף על כך, שירותי החירום מפוזרים בחדרים שונים בבניין המועצה והדבר אינו מאפשר מתן שירות יעיל וראוי. לדוגמה: המחלקה לשירותים החברתיים הנמצאת בבניין המועצה מפוזרת בין שישה חדרים נפרדים הממוקמים בשלוש קומות שונות. התושבים הנזקקים לשירות עושים את דרכם בין הקומות במטרה לאתר את החדר הנכון באופן שאינו מאפשר את הדיסקרטיות הראויה. החלל קטן מכדי לכלול את כל הצוות והציוד, חסר בו ציוד תקשורת חיוני מתקדם והוא אינו מאובטח כלל. המסקנה המתבקשת מכל האמור לעיל היא כי יש לרכז את כל שירותי החירום תחת קורת גג אחת.

מהות הפרויקט – הקמת מרכז חירום

המועצה האזורית גוש עציון החליטה על הקמת מרכז חירום אזורי מאובטח שבו יינתנו תחת קורת גג אחת כל שירותי החירום הנדרשים לתושב בעת מצוקה. מרכז החירום אושר במסגרת התקציב השנתי של המועצה האזורית לשנים 2013–2014. מטרתן של כל מחלקות המועצה האזורית היא לשדרג את השירותים הניתנים בשעת מצוקה בשל אירועים ביטחוניים, מזג אוויר סוער או כל אירוע בלתי צפוי אחר. הדגש הוא במתן שירות במיקום אחד לכל התושבים, בין באירועים ציבוריים בין באירועים אישיים. השירותים שיינתנו במרכז הם שירות סוציאלי וטיפולי חירום בתוך מרחב ביטחוני מאובטח.

תכנית מרכז החירום

התכנית להקמת מרכז החירום כוללת הקמת בניין חדש בסמוך למועצה האזורית, ששטחו 220 מ"ר. המרכז ייבנה בחלקו האחורי של הבניין הראשי על מנת להשיג דיסקרטיות מלאה, וימוקם בקומת הקרקע כדי לאפשר גישה לנכים.

המרכז המוצע ישמש את המחלקה לשירותים חברתיים בפעילות שוטפת ובשעת חירום. לפי התכנית יכלול מרכז החירום מרכז פיקוד ופיקוח על כל הפעולות המתרחשות ברחבי המועצה באמצעות ציוד תקשורת, צגים, טלפונים, מחשבים וחיבור לתכניות תקשורת אזוריות ולצה"ל. כמו כן יכלול המרכז חדר ישיבות לצוותים השונים (צוותי המועצה, צוותי צה"ל ומשטרה), אזורי עבודה לנציגים מקצועיים, חדרי מנוחה, מטבח, יציאת חירום, גישה לבניין הסמוך ומעלית. התשתית הנדרשת היא מינימאלית מכיוון שהמבנה החדש יצורף למבנה המועצה הקיים.

מרכז החירום יכלול את השירותים האלה:

מרכז בקרה עבור כל פעילות החירום באזור, הכשרת כוח האדם לתפקידים השונים, אנשי ביטחון, שני מחסני חירום – במרכז הגוש ובמזרח הגוש, אספקת מחסן, תחזוקה, ציוד תקשורת, רכב 4X4 משוריין לתנועה בין היישובים, רכב ממוגן ירי עבור מוסדות החינוך, מרכז תקשורת, תיאום מידע בין הקהילות, הדפסת חומרים, קורסים לאנשי חינוך, צוותי תגובה מהירים, צוותי חירום, צוותים רפואיים וצוותי תיאום עם פיקוד העורף הלאומי.

היו שותפים עמנו בפרויקט חשוב זה!

 

פריטפרטיםעלות (בשקלים)
עלות בניית המרכז1.2 מיליון ש"ח
עלות ריהוט וציוד800,000 ש"ח
סה"כ הוצאות2,000,000
הכנסות לפרויקט
משרד הבטחון150,000
משרד הרווחה500,000
קרן גוש עציון לפיתוח300,000
משרד החינוך50,000
משרד הבטחון400,000
סה"כ הכנסות1,400,000
עלות פרוייקט כוללת 600,000